A kvótarendszer egy igazságos rendszer lehet, amennyiben bevezetik a tagállamok számára. Nem a földrajzi helyzet határozza meg a menekültek befogadását, hanem egyéb mutató (GDP, lakosság, akármi). Ebben a formában korrekt rendszer lehetne.
Mi az ami miatt mégsem működhet igazán?
Ez a tagállamok közti szociális ellátás drasztikus különbségeiből fakad. Rendben van hogy XY ország befogad x számú menekültet matematikailag. De az x számú ember ehhez mit fog szólni és mennyiben lesz együttműködő – mint az ujjlenyomatvétel esetén – és mennyiben lesz abban partner, hogy az álomországok (Németország, Svédország, stb.) helyett egy periférikus EU tagállam szegényes ellátórendszerébe lökik, míg x szám sokszorosa egy jóval jobb ellátásban részesül az álomországokban?
Ezek az emberek nem az EU-ba akarnak jönni, hanem kifejezett célországokba azok menekültpolitikája és gazdasági fejlettsége okán. Erőszakkal kell benntartani a kvóta által meghatározott emberi mennyiséget a nem célországoknak tehát? Vagy hagyni, hogy menjenek? Olyan ellátást kell biztosítaniuk mint a célországnak? Ki finanszírozná? Az EU? A finanszírozását a tagországok adják. Tehát költségekben ugyanakkora terhe lenne a célországoknak is, ha közös kasszából intéznék a dolgot (egyébként ez lenne a minimum, de mindegy), ha mindenkit kasszájához arányosan terhelnek le. Persze lehet azt is, hogy Németország bekeményít, kevesebbet fogad be, de a többi országnak többet fizet. Akkor már nem egyszerűbb a háborús zónák melletti országok menekülttáborait megtámogatni?
Szóval a kvótarendszer európai szemmel korrekt, a célcsoport szemével azonban csak – kis túlzással - a börtön celláját meghatározó megoldás, ami nem enyhíti a feszültséget és további konfliktusokat generálna, ismét azok az országok szívnának miatta, akik egyébként nem alkalmasak a menekültek kiszolgálására, ellátására politikai, gazdasági és társadalmi okokból. Ami továbbra sem csökkentené az országok közti külpolitikai feszültséget. Arról nem is beszélve, hogy súlyozni kellene adott háborús konfliktus fokozódásáért, ne adj isten, kialakulásáért felelős államok szerepével és gazdasági helyzetével. Ilyenformán a menekültek zömét többek között az USA-nak is fogadni kéne. Kéne...
A másik súlyos probléma lehet, a kvótarendszer "marketingereje". Tegyük fel, hogy hibátlan a rendszer. A menekültek elégedettek. És ez bizony nem marad titokban. Így hát a többiek legyenek azok ún. belső menekültek Szíriában, vagy az országból elmenekültek, vagy bármely más országban szenvedőről is legyen szó (jellemzően Közel-Kelet és Afrika) értelemszerűen dönthetnek úgy: megyünk. És akkor már valóban milliós mennyiség indulhat meg, mivel létezik egy fasza rendszer az EU-ban. És akkor mikor mondjuk, hogy ennyi, te már nem jöhetsz... És ő erre hogy fog reagálni? Számára ez relatív és szubjektív igazságtalanság, értelemszerű hogy ebben a helyzetben nem minden esetben fog erőszakmentesen reagálni...
A kvótarendszer félmegoldás, maximum rövidtávon működik. A menekültkérdés ezzel nem oldódik meg, főleg nem Európa szemszögéből. Első lépésnek viszont legalább igazságos. A helyzetre való megoldás konkrét helyzetre fog megszületni úgyis, de remélhetőleg azért időben.