a langyos víz nekrológja

VÍZFORRALÓ

VÍZFORRALÓ

A kvótarendszer csapdája

Gondolatok a menekültügyről I.

2015. szeptember 18. - Kr.e.

A kvótarendszer egy igazságos rendszer lehet, amennyiben bevezetik a tagállamok számára. Nem a földrajzi helyzet határozza meg a menekültek befogadását, hanem egyéb mutató (GDP, lakosság, akármi). Ebben a formában korrekt rendszer lehetne.

Mi az ami miatt mégsem működhet igazán?

Ez a tagállamok közti szociális ellátás drasztikus különbségeiből fakad. Rendben van hogy XY ország befogad x számú menekültet matematikailag. De az x számú ember ehhez mit fog szólni és mennyiben lesz együttműködő – mint az ujjlenyomatvétel esetén – és mennyiben lesz abban partner, hogy az álomországok (Németország, Svédország, stb.) helyett egy periférikus EU tagállam szegényes ellátórendszerébe lökik, míg x szám sokszorosa egy jóval jobb ellátásban részesül az álomországokban?

Ezek az emberek nem az EU-ba akarnak jönni, hanem kifejezett célországokba azok menekültpolitikája és gazdasági fejlettsége okán. Erőszakkal kell benntartani a kvóta által meghatározott emberi mennyiséget a nem célországoknak tehát? Vagy hagyni, hogy menjenek? Olyan ellátást kell biztosítaniuk mint a célországnak? Ki finanszírozná? Az EU? A finanszírozását a tagországok adják. Tehát költségekben ugyanakkora terhe lenne a célországoknak is, ha közös kasszából intéznék a dolgot (egyébként ez lenne a minimum, de mindegy), ha mindenkit kasszájához arányosan terhelnek le. Persze lehet azt is, hogy Németország bekeményít, kevesebbet fogad be, de a többi országnak többet fizet. Akkor már nem egyszerűbb a háborús zónák melletti országok menekülttáborait megtámogatni?

Szóval a kvótarendszer európai szemmel korrekt, a célcsoport szemével azonban csak – kis túlzással - a börtön celláját meghatározó megoldás, ami nem enyhíti a feszültséget és további konfliktusokat generálna, ismét azok az országok szívnának miatta, akik egyébként nem alkalmasak a menekültek kiszolgálására, ellátására politikai, gazdasági és társadalmi okokból. Ami továbbra sem csökkentené az országok közti külpolitikai feszültséget. Arról nem is beszélve, hogy súlyozni kellene adott háborús konfliktus fokozódásáért, ne adj isten, kialakulásáért felelős államok szerepével és gazdasági helyzetével. Ilyenformán a menekültek zömét többek között az USA-nak is fogadni kéne. Kéne...

A másik súlyos probléma lehet, a kvótarendszer "marketingereje". Tegyük fel, hogy hibátlan a rendszer. A menekültek elégedettek. És ez bizony nem marad titokban. Így hát a többiek legyenek azok ún. belső menekültek Szíriában, vagy az országból elmenekültek, vagy bármely más országban szenvedőről is legyen szó (jellemzően Közel-Kelet és Afrika) értelemszerűen dönthetnek úgy: megyünk. És akkor már valóban milliós mennyiség indulhat meg, mivel létezik egy fasza rendszer az EU-ban. És akkor mikor mondjuk, hogy ennyi, te már nem jöhetsz... És ő erre hogy fog reagálni? Számára ez relatív és szubjektív igazságtalanság, értelemszerű hogy ebben a helyzetben nem minden esetben fog erőszakmentesen reagálni...

A kvótarendszer félmegoldás, maximum rövidtávon működik. A menekültkérdés ezzel nem oldódik meg, főleg nem Európa szemszögéből. Első lépésnek viszont legalább igazságos. A helyzetre való megoldás konkrét helyzetre fog megszületni úgyis, de remélhetőleg azért időben.

A bejegyzés trackback címe:

https://vizforralo.blog.hu/api/trackback/id/tr317798066

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Vajon kiállja a próbát a Schengeni Egyezmény és a Dublin III? 2015.09.19. 08:48:53

2015. szeptember 15. napjával „új időszámítás kezdődött” – az elmúlt napokban megszámlálhatatlan alkalommal és fórumon szembesülünk a hangzatos kijelentéssel. Az új migrációs szabályok hátteréről és hozadékairól kérdeztük Dr. Hack Péter jogászt és okta...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Brix 2015.09.19. 00:01:12

Kvótarendszer? Mire? Azt sem tudják hányan jönnek még...Ebbe nem szabad belemenni, inkább ki kell lépni az EU-ból...A közép-európai országok, amúgy sem akarnak befogadni senkit és a "menekültek " sem akarnak ide jönni. Az unszimpátia kölcsönös...

Willkommenskultur 2015.09.19. 00:46:41

Elég szomorú hogy ezt tudta összehozni az EU think-tank....könnyü és gyors megoldás persze nincs. Tulajdonképp a célországok csak azokat akarják 'szétdobni', akik a nagy humanizmusuk miatt már itt vannak. A többiről, a jövőről fogalmuk sincs.

alfacharlybravo 2015.09.19. 03:54:56

Akik már itt vannak? Csak ma éjszaka kiderült, hogy a délszláv államok ideöntik a szemetet és mivel katonailag erősek harcedzettek, nekünk meg nincs hadseregünk dumálhatunk,de jobb ha meghúzzuk magunkat. A horvátok féltik a turizmust, röhej ki tud utazni a káosz közepén? Az álom országba a kollégáimnak sincs kedve utazni, igen a kő gazdagoknak az összes ország állom,de a szegényeknek minden ország nyomor telep. Egy amerikai hajléktalan, vagy szegény családnak Amerika sem egy álom ország. Aki gyenge ott egy giga menekült tábor lesz és káosz, de hogy az erősek ettől megmenekülnek az is egy jó kérdés, mert ott is felkelés törhet ki az elkeseredés ott is nő. A politikusok persze titkolják a média hazudik és nem mert őszintén beszélni senki.

Nzoltan 2015.09.19. 05:40:06

A politikai baloldal szavazókat lát bennük. Nem véletlenül olyan hangos itthon gyurcsány. Az MSZP teljesen elbukott, feri most szerzi meg magának a "minden jobb ennél a fasiszta diktátor orbánnál" szavazókat. Ez megy külföldön is. Ott is mindenki olyan hománus más kontójára. Mi vagyunk a hülyék, mert védjük a határokat. Bezzeg a németek, a svédek, az osztrákok mindenkit beengednének, mert a szolidaritás mendenek előtt..... csak hogy ők is csupán politikai célokra akarják felhasználni a migránsokat. Aztán mikor már nincs rájuk szükség, vagy esetleg túl sokba kerülnek, szét akarják dobni a többi tagállam között a felesleges embertömeget. Mi mondhatjuk, hogy eleve be sem kellen volna engedni ennyi embert, de akkor is mi vagyunk a hülyék, mert előre szóltunk.

Amerika röhög. Egy politikailag és gazdaságilag gyenge Európában érdekelt. A tagállamok önként adják oda a területeiket a következő orosz-amerikai nyílt háborúhoz. Már csak néhány év és mehetünk a darálóba. De ne legyen igazam...

élveteg 2015.09.19. 09:20:32

" Olyan ellátást kell biztosítaniuk mint a célországnak? Ki finanszírozná? Az EU? "

És ha az EU finnanszírozza vagy bárki ? Gondolják már el hogy mi lesz akkor ha Magyarországon Rómániában Lengyelországban Bulgáriában az oda kitett migráns a seemmiért a léáblógatásért a német vagy a svéd ellátást kapja ami mondjuk több mint amit sok ottani dolgozó ember a munkájával megkeres Mi lesz erre a helyiek reakciója ? Szépen tudomásul veszi hogy van aki minden létező törvény megszegve bejön Európában és a a semmitevéssel jobban él mint én a munkával Nem nem fogja tudomásul venni hanem szétveri a berendezést

Kr.e. · http://vizforralo.blog.hu 2015.09.19. 10:28:59

@Brix: Az EU-ból való kilépésre szerintem nem lesz szükség. Ha megfelelő számú és/vagy súlyú állam ellenáll egy tervezetnek, akkor kompromisszum fog létrejönni. Esetleg az EU-t vezető hivatalnokok zsarolhatnak különböző pénzekkel illetve megvonhatják azt. Mindenesetre ha emiatt szétesne az EU meglepne. Habár szavakban úgy tűnhet megoszlanak a vélemények - két "szélsőség" Merkel és Orbán például - tettekben minden állam ugyanazt teszi, határlezárás, korlátozás, stb...

A lakossági szempont egy nagyon meglátás, erről is írhattam volna (a társadalmi képesség alatt ezt is értettem egyébként). Valószínűleg emiatt is az EU kénytelen lesz elfogadni, hogy Európa nem minden lakosa ért egyet ad öntéseikkel. Az EU egy szervezet, Európát pedig a lakosok teszik Európává, épp ezért szerintem politikai fordulópont fog bekövetkezni, ami jó, mert őszintébbé teheti a politikát.

@Nzoltan: Gyalran hallom ezt az USA érdeket, de nem értek vele egyet teljesen. Egy politikailag gyenge Európa - ami egyébként az USA hű szövetségese - könnyen kiszolgáltatottá válhat másik érdekszférának, így az orosznak vagy a kínainak. Az igaz, hogy egy túlzottan erős Európa gyengítené az USA szerepét, de nem fűződhet értelmes érdekük pl. Európa Közel-Keletté varázsolásához. De tény hogy erős puffer szerepet szán neki, és eddig ezt az EU remekül hozza is.

@élveteg: Ez is egy jogos szempont, a helyiek reakciója. Ez egyébként elég ellentmondásos. Ma reggel egy hajléktalan jött oda hozzám, pénzt kért, és elmesélte hogy mennyire nyomorultul érezte magát, amikor a menekülteknek (állítólag) gyrost és hasonló ételeket osztottak, míg valaki meg nem látta és sajnálta őt is és vett neki egy lángost. A saját állampolgárainkról szinte le is mondunk, másokról pedig gazdagon gondoskodunk. Ez a kettősség benne van a lakosságban, úgyhogy ez valóban egy érdekes kérdés. A többségi vélemény mondjuk borítékolható és ebben vagy hasonló esetben valóban lakossági ellenállás lenne a végeredmény - még ha azt esetleg nem is az állam finanszírozza, hanem az EU nettó befizetői.
süti beállítások módosítása